Tuemme Nepalin kansalaisjärjestöjen pandemiavetoomusta

Dalit-verkostomme on nyt mukana Nepalin kansalaisjärjestöjen pandemiavetoomuksessa. Painotimme tukea juuri heikoimmassa asemassa oleville, jotka esimerkiksi vaeltavat pitkiä matkoja jalkaisin päästäkseen kotikaupunkeihinsa. Köyhimmät kärsivät kriisistä eniten.

Yhdistyksen vuosikokouksessa löytyi lopulta uusia vastuunkantajia hallitukseen ja yhdistyksen tärkeä toiminta jatkuu. Puheenjohtajana aloittaa Timo Lappalainen. Muut hallituksen jäsenet ovat Anja Nurminen, Iiris Kivimäki, Anu Vasamies-Hackenbruch, Kaisa Raittila ja Mikko Malkavaara.

Uusi hallitus järjestäytyi skype-kokouksessa 30.3. ja valitsi varapuheenjohtajaksi Mikko Malkavaaran. Rahastonhoitajana jatkaa Anja Nurminen ja sihteeriksi lupautui Anu Vasamies-Hackenbruch. Viestintätiimissä ovat mukana Kaisa Raittila ja Iiris Kivimäki.